برای یادگیری نقشه کشی بهتر است از ابزار نقشه کشی شروع کنید برای شناخت ابزار نقشه کشی،تصاویر  و آشنایی با اسامی انگلیسی آن  ادامه مطلب را مطالعه کنید.....
 


 

 

T-Square : خط کش تی

 یک خط کش لبه دار است که لبه ی ان نسبت به تیغه دارای زاویه نود درجه است.با تکیه دادن سر تی به لبه ی سمت چ تخته ی رسم وحرکت دادن ان می توان خط های موازی رسم کرد.  

drawing board :تخته رسم

تخته ی رسم محل مناسبی برای چسبانیدن کاغذ و نیز رسم نقشه بر روی آن است.

45 deg. triangle : گونیا 45 درجه

30 deg. - 60 deg. triangle : گونیا 30 و 60 درجه

 

scale: خط کش مقیاس

خط‌کش مهندسی وسیله‌ای برای تخمین ابعاد و تبدیل این ابعاد در یک مقیاس ثابت است. این ابزار معمولا از پلاستیک ساخته می‌شودو دارای طولی بیشتر از ۱۲ اینچ (۳۰۵ میلی‌متر) است ولی با تنها ۱۲ اینچ طول مدرج از مستهلک شدن درجه ابتدایی و انتهایی آن جلوگیری می‌کند. کاربرد این وسیله در طراحی نقشه‌های مهندسی با مقیاس است.

در فرهنگ واژه علمی و مهندسی وسیله‌ای که برای تخمین طول و خطوط متناسب استفاده می‌شود مقیاس یا اشل نام دارد و وسله کشیدن خطوط مستقیم خط‌کش است. در اصطلاح عام به هر دو وسیله خط‌کش گفته می‌شود.که تفاوت آن با خط‌کش معماری در درجات (مقیاس‌های) مندج‌شده روی آن است.

Dividers: پرگار

پَرگار وسیله‌ای برای کشیدن دایره است. این ابزار را در رسم فنی و کشیدن شکل‌های هندسی و نقشه‌کشی به‌کار می‌برند.

پرگار از دو میلهٔ فلزی تشکیل شده که بر سر یکی از آن‌ها مداد یا قلمی قرار دارد و با محور قرار دادن میلهٔ دیگر از آن برای رسم دایره یا اندازه‌گیری کمان‌های دایره استفاده می‌شود.

pencil: مداد

 

Protractor: نقاله یا زاویه سنج

The French curves : پیستوله

پیستوله وسیله‌ای مورداستفاده در رسم فنی است. مدل‌های آن در قدیم از چوب و فلز ساخته می‌شدند؛ ولی امروزه اکثراً پلاستیکی هستند. پیستوله در شکل، اندازه و مدل‌های مختلف وجود دارد.

:eraser پاک کن

پاک کن نام عام مواد جامدی است که در تماس و مالش، اثر مداد روی کاغذ یا زمینه دیگر را پاک می‌کنند. این وسیله جزو دسته لوازم التحریر حساب می‌شود. جنس پاک کن معمولااز پلاستیک و یا رزین است. پاک کن در رنگهای متفاوتی ساخته می‌شود.

pencil pointer: اشاره گر مداد

dusting brush : برس گَردگیر

Drawing pen: قلم طراحی


خط کش رول:


Ellipse compasses: بیضی کش


Drawing board: میز نقشه کشی

Template: شابلون